REPTILARIUM.CZ

vítejte ve světě plazů

Než začnete s chovem hadů

Pro chov v rodinách, které chtějí svým ratolestem pořídit nenáročné zvíře rozvíjející jeho dovednosti a chrakter jsou velmi vhodní zástupci rodu užovkovitých (Elaphe). Ale než se začneme zabývat samostatným chovem, pořízením a výběrem druhu, měli bychom si také vysvětlit některé zásadní aspekty chovu hadů.

Had není a nikdy nebude zvíře se sociálními instinkty jako má pes, kočka, kůň. Musíme si uvědomit, že had jedná vždy pouze pudově a instinktivně. Tudíž nemůžete nikdy čekat, že na vás bude váš nový, milý „mazlíček“ čekat u skla terária a dožadovat se kontaktu. To se nikdy nestane, a pokud ano, tak pouze proto, že buď chce váš nový „mazlíček“ z terária ven a ví, že ho můžete pustit, a nebo po Vás pouze chce potravu, protože je tak zvyklý. V obou případech si můžete pogratulovat za chovatelský úspěch, neboť vaše zvíře jeví známky důvěry.

Had žije skrytým způsobem života a každé vyrušení pro něho znamená stres, podle toho, jak vám důvěřuje. Hadí „důvěra“, je velmi jednoduchá. Důvěřuje vám pouze tak, aby se mu nic nestalo. Například, vezmete hada do rukou a necháte ho prolézat mezi prsty, tak jak sám chce. Je velmi malá pravděpodobnost, že se had otočí proti vám (může se stát), protože had se necítí nijak ohrožen. Pokud budete pokračovat s tím rozdílem, že hada zafixujete takovým způsobem, že se nebude mít možnost vysmeknout a pokračovat ve svém volném pohybu, je velmi pravděpodobné, že se začne bránit a bude útočit. 

Ovšem, abych byl upřímný, musím zmínit situace z prostředí dětského kolektivu na Stanici mladých turistů a přírodovědců v Opavě, kde se mají děti možnost seznámit s hady a brát je do rukou. Ač jsou děti při manipulaci s hadem někdy dosti neopatrné, nevím o případu, kdy by had na dítě zaútočil.

Had je čistě masožravé zvíře. Nezbývá proto nic jiného, než ho krmit živočišnou potravou. Na výběr máte holata, myši, potkany, morčata, králíky, apod. A zde nastává první problém pro zvážení zda pořídit hada: Budete schopni krmit hada živou potravou (Vždyť ty myšičky nic zlého neudělaly a jsou tak krásné...)? Nebudete mít problém takovouto potravu pravidelně shánět?

Pojďme však k druhému problému, kterým je výběr hada. Každý had potřebuje své specifické podmínky, jako je například velikost terária, teplota, přítomnost vody v teráriu atd.. Rozhodně doporučuji na začátek hady, kteří nepřerůstají 2 m. Vhodným kandidátem je užovka červená (Pantherophis/Elaphe guttatus). Tuto můžete často koupit přímo v některém větším zverimexu. Nezapomeňte, že velikost terária musíte přizpůsobit velikosti hada. Právě proto by jste se neměli ohlížet na začátku po byť třeba vysněných hadích obrech.

S tím souvisí i skutečnost, že had je někdy nevypočitatelné zvíře a chtě nechtě se může stát, že dojde byť třeba ojediněle ke kousnutí. U velkých hadů, jako jsou např. krajty tmavé (Python molurus bivittatus), hroznýši královští (Boa constrictor) může být kousnutí velmi bolestivé a může být třeba šití rány lékařem. Pochopitelně záleží na druhu a stavbě těla hada. Daleko větší následku kousnutí budou u dvoumetrové krajty tmavé, než u tenké dvoumetrové užovky.

Jestli jste zvážili všechna pro a proti a jste stále rozhodnuti si některého hada pořídit gratulujeme. Pojďte s námi do toho. Dudete-li mít nějaké dotazy či nejasnosti, neváhejte a kontaktujte nás. Můžete tak učinit prostřednictvím mailu, nebo vložením svého dotazu do sekce DISKUZE, RADY.

(2011) Jakub Kavka